fbpx

Pirts būvēšanas paņēmieni un principi iemieso gadsimtos krātu pieredzi. Vai plānojat latviešu tvaika slapjo vai somu saunas tipa pirti, visos gadījumos nākas iepazīsties un apgūt daudz informācijas, lai pirts projekts izdotos un Jūs gūtu gaidīto piepildījumu.

Meklējot informāciju par tradicionālās latviešu pirts būvēšanu, nav grūti atrast ieteikumus par pirts siltināšanu, ventilāciju  un krāsns izvēli, taču mazāk tiek runāts par pērtuves iekārtojumu, lāvu ergonomiku un karsēšanas telpas pielāgošanu konkrētam cilvēku skaitam, lai rezultātā pirts būtu funkcionāla un visiem pirtī iešanas dalībniekiem ērta.

Pērtuve ir pirts galvenā telpa, tāpēc īpaša uzmanība jāvelta telpas formai, griestu augstumam, ieejas un krāsns novietojumam. Pievērsiet uzmanību lāvas augstumam un platumam, cik viegli būs uz tās uzkāpt un nokāpt. Ko pirtī plānojat darīt – mest garu un karsēsieties, vai veikt pilnu pirts rituālu pirtnieka vadībā?

Ieteikumi pirts būvēšanai

  1. Pērtuves telpas izmēra noteikšana 

Optimālais pērtuves izmērs ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp plānotā cilvēku skaita, kuri vienlaicīgi uzturēsies pirtī, pirts telpas kopējā dizaina un funkcionalitātes. Lai nodrošinātu komfortablu vidi, pirtij jābūt pietiekami plašai, lai katrs cilvēks varētu brīvi pārvietoties un veikt pirts rituālus. Parasti tiek rēķināti aptuveni 2 kvadrātmetri uz vienu personu. Tātad, ja plānojat, ka pērtuvē vienlaicīgi uzturēsies 5 cilvēki, tad tās izmēram jābūt vismaz 10 kvadrātmetriem.

  1. Griestu augstums un ergonomika

Ieteicams, ka karsējamās telpas griestu augstums ir vismaz 2,1 metri, bet ne vairāk kā 2,5 metrus. Šis augstums ļaus pieaugušam cilvēkam brīvi piecelties no augšējās lāvas, neatsitot galvu pret griestiem, vienlaikus telpā saglabājot efektīvu siltuma sadalījumu.

  1. Pirmās lāvas augstums

Pirmās, jeb apakšējās lāvas augstumam no grīdas līmeņa būtu jābūt ap 30-40 cm. Tas nodrošinās vieglu piekļuvi un ērtu sēdēšanu ikvienam, īpaši ņemot vērā dažādu vecuma cilvēku fiziskās spējas.

  1. Lāvu novietojums

Attālums starp pirmo un otro lāvu ir svarīga detaļa, kas ietekmē gan ergonomiku, gan siltuma sadalījumu pirtī. Ieteicamais vertikālais attālums starp apakšējo un augšējo lāvu ir aptuveni 40 līdz 50 cm. Šis attālums ļauj cilvēkiem ērti sēdēt uz apakšējās lāvas un nodrošina, ka starp lāvām ir pietiekami daudz vietas, lai karstā gaisa plūsma varētu brīvi cirkulēt.

  1. Lāvas attālums no krāsns

Lai nodrošinātu drošību un optimālu siltuma izplatīšanos, augšējās lāvas malai jābūt vismaz 1 metru attālumā no krāsns. Tas aizsargās apmeklētājus no pārāk augstas temperatūras un iespējamām apdegumiem.

  1. Ieteicamie lāvas izmēri

Augšējā lāva būtu jāprojektē tā, lai tās platums būtu vismaz 60-70 cm, nodrošinot pietiekami daudz vietas ērtai guļus vai sēdus pozīcijai. Apakšējā lāva var būt šaurāka, jo tās galvenā funkcija ir kalpot par pakāpienu vai vietu pirtī ar mazāk intensīvu karstumu. Turklāt pēršanas rituālam apakšējā lāva ir nepieciešama bīdāma.

  1. Ventilācija

Efektīvas ventilācijas sistēmas ierīkošana ir būtiska slapjās tvaika pirts, lai nodrošinātu apmeklētāju labsajūtai.

  • Svaiga gaisa piegāde un CO2 līmeņa kontrole: Efektīva ventilācija nodrošina nepieciešamo svaiga gaisa pieplūdi, lai aizstātu izmantoto gaisu un uzturētu CO2 līmeni zemā līmenī, kas ir svarīgi cilvēku veselībai un komfortam;
  • Mitruma kontrole: Ventilācijas sistēma palīdz regulēt telpas mitruma līmeni, novēršot lieko mitrumu un iespējamu pelējuma veidošanos, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmē gan cilvēku veselību, gan pirts konstrukcijas ilgtspēju.
  1. Apgaismojums

Pērtuvē izvēlaties siltu, neuzbāzīgu apgaismojumu, kas radīs mierīgu un relaksējošu atmosfēru, vienlaikus ļaujot pirtniekam droši veikt pirts rituālus.