fbpx

Ienākot vecā lauku mājā, nereti pirmais, ko pamanām ir koka dēļu grīda. Lai arī  gadu gaitā nodeldēta vai zem krāsu un netīrumu kārtām zaudējusi sākotnējo koksnes raksturu, tā joprojām piesaista skatu ar savām dekoratīvām kvalitātēm un saderību ar mājas kopējo raksturu. Dažkārt grīdas dēļi ir tik plati un biezi, ka doma par grīdas dēļu nomaiņu tiek ātri atmesta, jo sena koka  grīda ir tā vērta, lai to atjaunotu.

Senie grīdas dēļi, kurus izmantoja grīdas klājumam, ir cirsti īstajā laikā, pareizi žāvēti, tāpēc tik vērtīgi. Tomēr pirms pieņemt lēmumu, ar kādiem līdzekļiem un paņēmieniem, grīdu atjaunot, vispirms tā ir pilnībā jāatbrīvo no mēbelēm, jānoņem grīdlīstes un padomju laika mantojums, ja vēl tāds saglabājies – vecais linolejs, kuru bieži uzklāja uz vēsturiskajiem dēļiem, svaigam izskatam. Noņemot grīdlīstes, skatam pavērsies dēļu gali un kļūs skaidrs, vai tos nav bojājusi trupes sēne un mitrums. Nepatīkamākie pārsteigumi var atklāties, noņemot linoleju, kas ir neelpojošs materiāls, kas gadu desmitiem ir koksni bojājis.

Neatkarīgi no vecās dēļu grīdas stāvokļa, pieņemts uzskatīt, ka tās nomaiņa ir daudz lētāks risinājums, taču koksnes ilgspēja un vecas grīdas estētiskā vērtība ir spēcīgi argumenti par labu restaurācijai.

Vecā krāsojuma noņemšana

Praktisku apsvērumu dēļ grīda lauku mājā ir tikusi bieži krāsota. Nereti šķiet, ka noņemt krāsas slāni būs vienkārši, bet visbiežāk atklājas, ka zem virsējā slāņa ir vēl vairākas krāsas kārtas.

Krāsas slāņu noņemšanai vislabāk izmanto grīdas lentveida slīpmašīnu, kuru ir ērti uz pāris dienām iznomāt. Pie sienām, kur dēļiem bija piegūlusi grīdlīste, krāsas noņemšanai var izmantot karstā gaisa fēnu, jo tur krāsas slānis var būt daudz biezāks nekā uz pārējās grīdas. Pirms iedarbināt slīpmašīnu, jāpārliecinās, ka visas naglu galvas ir iedzītas dēļos.

Tāpat būs nepieciešama leņķa slīpmašīna vai mazā lentas slīpmašīna telpas stūru izslīpēšanai, dažāda rupjuma slīplentas (P16 un P60) un jaudīgs putekļusūcējs.

Jārēķinās, ja dēļi ir savērpušies vai nevienāda augstuma, tad daudzās vietās veco krāsu uzreiz neizdoties noņemt– šīs vietas papildus apstrādā ar leņķa slīpmašīnu.

Procesa beigās, kad grīda kļuvusi pietiekami gluda, to vēlreiz slīpē, izmantojot jau smalkāku smilšpapīru  – P120. Pēc tam telpu izpūš ar jaudīgu putekļusūcēju.

Grīdas šķirbu izkalšana un iztīrīšana

Diemžēl grīdas šķirbu iztīrīšana ir ilgs un nepatīkams darbs – ar kaltu un āmuru jāizsit un jāiztīra visas dēļu starpas. Pēc šī darba laiks pieņemt lēmumu, ko darīt ar šķirbām starp dēļiem. Ja šķirbas nav vizuāli uzkrītošas, tās var atstāt un tikai aizšpaktelēt naglu vietas. Ja platas, tad ieteicams iegādāties dēļu šķirbu aizpildīšanai piemērotu elastīgu špakteļmasu. Pēc špakteļmasas nožūšanas grīdu vēlreiz slīpē.

Jauns pārklājums vecai grīdai

Pirms dēļu grīdas eļļošanas (vai lakošanas) grīda ļoti rūpīgi jāsagatavo – divas trīs reizes reizes jāizpūš ar putekļusūcēju. Pēc pēdējās tīrīšanas vismaz pusstundu jāļauj sīkajām putekļu daliņām nosēsties.

  • Grīdas pārklājumam derēs gan eļļa, gan laka – izvēli lielā mērā nosaka individuāla izvēle.
  • Eļļotai grīdai var veikt lokālus labojumus, taču grīda ir jutīga pret mitrumu un netīrumiem, turklāt, ja uz grīdas izlīst šķidrums – tas uzreiz jāuzslauka.
  • Lakotas grīdas pārklājums saglabājas 10 – 15 gadus, taču pēc tam jāveic visas grīdas pilna atjaunošana, kas ietver slīpēšanu, pulēšanu un lakošanu.

Jāatceras, ka lakota un eļļota grīda jākopj ar speciāliem līdzekļiem.