fbpx

Projektējot un būvējot ēkas jumtu, viens no svarīgākajiem lēmumiem ir par jumta konstrukcijas izvēli. Mūsdienu celtniecībā daudzos gadījumos tradicionālās jumta spāres aizstāj ar koka kopnēm. Tie, kas nav tieši saistīti ar celtniecību, nereti uzskata, ka starp spārēm un koka kopnēm nav lielas atšķirības, jo abas kalpo vienam mērķim – balstīt ēkas jumtu. Tomēr katram no risinājumiem ir savas priekšrocības un trūkumi.

Koka kopnes

Saliekamās koka kopnes ir racionāls risinājums, lai māja pēc iespējas ātrāk tiktu pie jumta. Kopnes tiek ražotas rūpnīcā pēc iepriekš izstrādāta projekta. Ražošanas process ir automatizēts, precīzs un ātrs. Viss process – no rasējuma līdz montāžai objektā, var ilgt vienu nedēļu, ja vien negadās neparedzēti šķēršļi. Rūpnīcā ražotas kopnes no jumta konstrukcijas montāžas viedokļa ir lētāks variants, jo darbs neprasa specifiskas zināšanas un ātra kopņu montāža ietaupa darbaspēka izmaksas, tomēr ir vēl citi aspekti, kas jāņem vērā, dodot priekšroku vienam vai otram konstruktīvam risinājumam.

Koku kopņu trūkumi – tām ir noteikts montāžas solis, augstums, mazāka nestspēja un jumta konstrukcija būs smagāka – tātad būs vajadzīgi stiprāki ēkas pamati. Pozitīvs aspekts ir tas, ka koka kopņu izvēle paver neierobežotas iekšējo starpsienu plānojuma un pārplānošanas iespējas. Kopnes no līmēta koka būs piemērotas liela laiduma ēkām ar laidumiem līdz 35 metriem starp nesošām sienām.

Koka spāres

Koka spāres ir tradicionāls jumta koka konstrukcijas elements. Vienslīpes jumtam ir ļoti vienkārša konstrukcija. Ar to parasti pārsedz šaurākas  ēkas. Jumta spāres novieto slīpi, to galus pārlaižot 30 – 50 cm pāri sienām.

Divslīpju jumts jau ir sarežģītāks, tomēr individuālajā celtniecībā ekonomisku un arhitektonisku apsvērumu dēļ divslīpu jumts ir populārākais risinājums.

Jumta nesošās konstrukcijas izveidojums ir atkarīgs no ēkas platuma un ēkas iekšējiem balstiem stabu vai sienu veidā. Spāres veido vajadzīgo jumta slīpumu. Tās notur jumta latojuma un seguma svaru, kā arī uzņem sniega un vēja slodzi. Atkarībā no spāru garuma, atstatuma, jumta latojuma un seguma svara lieto attiecīga šķērsgriezuma spāres. Projektējot jāņem vērā, lai uzstādītu jumta spāres, ēkām ar laidumu virs 6 metriem nepieciešama nesošā starpsiena.

Jumta spāru konstrukcija tiek veidota uz vietas būvlaukumā – aizņem vairāk laika un cilvēkresursu. Uzstādīšanai ir nepieciešami pieredzējuši profesionāļi. Tomēr spāru konstrukcijas izvēle jumta izbūvēm paver lielāku arhitektonisku daudzveidību.

Kokmateriālu izvēle jumta konstrukcijām

Jumta konstrukcijās izmanto C24 klases kokmateriālus. Šīs klases kokmateriāli atbilst noteiktiem ES standartiem, kas attiecas uz kokmateriālu izmantošanu būvkonstrukcijās. C24 kokmateriāli ieteicami visās jumta konstrukcijās.

Šiem kokmateriāliem piemīt:

  • Augsta stiprība un izturība

C24 kokmateriāls ir ievērojami stiprāks nekā zemākas kvalitātes klases, piemēram, C16 kokmateriāliem. Tas nozīmē, ka C24 spēj izturēt lielākas slodzes, kas ir īpaši svarīgi jumta konstrukcijām, kas pakļautas pastāvīgām slodzēm, tostarp sniegam, vējam un citiem ārējiem faktoriem.

  • Zems mitruma līmenis

C24 koksne tiek īpaši apstrādāta, lai samazinātu tās mitruma līmeni. Šis process palīdz novērst koksnes savērpšanos, saraušanos vai plīsumu veidošanos žūšanas laikā, kas var ievērojami ietekmēt jumta konstrukcijas integritāti un estētiku.

  • Vienmērīga kvalitāte

C24 klase nodrošina koksnes vienmērīgu kvalitāti ar mazāk defektiem, piemēram, zaru caurumiem vai plaisām. Tas ir īpaši svarīgi jumta konstruktīviem elementiem kā jumta spāres un jumta kopnes.

C24 koksnes izmantošana jumta spāru izveidē nodrošina konstrukcijai nepieciešamo stiprību un izturību, lai tās droši kalpotu ilgus gadus. Koksnes augstās stiprības dēļ var tikt izmantoti šaurāki koka izstrādājumi, nezaudējot konstrukcijas stiprību, tādējādi, samazināt materiālu izmaksas un atvieglojot montāžu.

Lai gan C24 koksne ir dārgāka par zemākas kvalitātes kokmateriāliem, augstākas sākotnējās izmaksas nodrošina ilgāku jumta konstrukcijas kalpošanas laiku.