fbpx

Lapene var būt lielisks dārza vai pagalma papildinājums, nodrošinot ērtu un funkcionālu āra telpu atpūtai, izklaidei un darbam. Pat nelielā dārzā var atrast vietu lapenei, kas var kļūt par aicinošu galamērķi, idillisku patvērumu pēc garas darbadienas vai piemērotu vietu kopā sanākšanai, ēdiena gatavošanai vai nelielām svinībām. Ne mazsvarīgi zināt, ka tiem, kas gatavojas pārdot savu īpašumu, lapene var palielināt tā vērtību.

Dārza lapenes izbūve ir tradīcija, kas aizsākusies tālā senatnē Ēģiptē un Romā,  kur tās kalpoja kā atpūtas un atvēsināšanās vietas no nepanesamas dienas vidus tveices. Vēsturiski lapenes tika būvētas no vietējiem materiāliem, piemēram, koka vai akmens, papildus aizsardzībai no saules ierīkojot balstu sistēmas kāpelējošiem augiem, kas nodrošināja dabīgu noēnojumu.

Vēsturiskie elementi un to ietekme mūsdienās

Visos laikos lapenes izgatavošanā visbiežāk izmantoja koku, jo tas ir pieejams un viegli apstrādājams materiāls.  Koka konstrukcijas bieži tika izgreznotas ar kokgriezumiem un citām dekoratīvām koka detaļām. Tā kā lapenes sākotnējā funkcija bija nodrošināt nošķirtu telpu atpūtai un mieram, tad koka konstrukcijas apaudzēja ar kāpelējošiem augiem, kas nosedza lapenes jumtu un sānus, radot klusinātu, relaksējošu noskaņu. Visbiežāk lapenes greznoja vīnogulāji un vīteņrozes.

Viduslaikos un renesanses dārzos lapenes bieži tika būvētas no akmens, nodrošinot tām izturību un ilgmūžību. Tāpat izmantoja tekošu ūdeni, lai tas dotu valgmi, dzesētu un mitrinātu gaisu.

Mūsdienu dārza lapenes dizainā atradīsiet ietekmes no katras iepriekšējās tradīcijas, kas pielāgotas šī brīža cilvēku vēlmēm un vajadzībām.

Kādas dārza lapenes idejas vērts apsvērt?

  • Klasisko dizaina elementu pielāgošana

Mūsdienu lapenes dizainā var iekļaut klasiskus dizaina elementus, it sevišķi, ja plānojat to izgatavot no koka. Tāpat šobrīd iespējams iegādāties lapenes, kur koks ir aizstāts ar metālu vai sintētiskiem materiāliem.

  • Funkcionalitāte un tehnoloģijas

Lapeni iespējams aprīkot ar apgaismojumu, kondicionēšanas funkciju, integrēt mūzikas atskaņošanas sistēmu. Lielākā lapenē izveidot atsevišķas zonas gatavošanai, saviesīgām sarunām, ēdienu un dzērienu baudīšanai.

  • Ilgspējīgi materiāli

Koks un metāls ir videi draudzīgi un pārstrādājami materiāli, kas attiecīgi kopti, nodrošina dārza lapenes ilgmūžību. Pamazām pircēju uzticību iekaro materiāli, kas iegūti no pārstrādātas plastmasas – tādas lapenes ne vien labi izskatās, bet tās ir arī viegli kopt.

Lapenes forma

Lapenes forma atspoguļo ne tikai praktiskās vajadzības, bet arī sava laika estētiskās un kultūras tradīcijas. Tradicionāli var runāt par trim formām:

  • Pergola

Pergola ir dārza elements, kas veido ēnainu pastaigu celiņu, eju vai atpūtas zonu no vertikāliem stabiem, kas balsta horizontālu statņu konstrukciju, kuru parasti apaudzē ar kāpelējošiem augiem, visbiežāk vīnogulājiem.

  • Lapene ar lokveida jumtu

Tādi jumti bieži redzami Eiropas renesanses un baroka dārzos. Tie bija populāri, jo nodrošināja efektīvu ēnu un estētiski pievilcīgu dizainu, kas harmonizēja ar dārza kopējo stilistiku.

  • Rotonda

Neliela, pēc plāna apaļa dekoratīva celtne, parasti ar kupolu. Rotondas perimetru bieži ietver kolonāde. Dažreiz rotondu sauc arī par apaļo paviljonu. Aizraušanās ar rotondām saistītas ar angļu parku arhitektūras attīstību un muižu ansambļiem.

Mūsdienās šīs vēsturiskās formas, pievienojot jaunas funkcijas un materiālus, tiek interpretētas, lai atbilstu mūsdienu estētiskām vēlmēm. Pergolas formas lapenes ir vispopulārākās un piedzīvo dažādas stilistiskas izmaiņas.

  1. Ēdiena gatavošana un baudīšana brīvā dabā

Grilēšanas prasmes vislabāk attīstīt speciāli izveidotā gatavošanas vietā dārza lapenē. To plānojot, būtu jāparedz vieta ne tikai grilam un plaknei produktu sagatavošanai, bet arī mazam ledusskapim atspirdzinājumiem un izlietnei traukiem un glāzēm. Tagad nav problēmu pagarināt āra sezonu ar stilīgu infrasarkano sildītāju griestu vai sienas gaismekļu veidolā.

  1. Atpūtas telpa pie baseina

Guļamkrēsli, atpūtas krēsli un pat saulessargs baseina malā rada brīvdienu noskaņu, kad sauļojamies, peldamies un baudām atspirdzinošus dzērienus. Pergolas tipa nojume, kas pasargā no saules, vēja un lietus, ir lielisks jauninājums ikvienam āra baseinam. Tās iekārtojumā iekļaujiet mini bāru, mazo ledusskapi, zvilņus vai neformālu dīvānu, kur atlaisties pēc peldes. Atpūtas telpai piestāv aizkari, piekārti augi, āra spuldzīšu virtenes – elementi, kas ļauj ūdens tuvumā izveidot apburošu āra oāzi.

Āra burbuļvanna kopā baseina atpūtas telpu nodrošina romantisku mājas spa, kurā paslēpties no ziņkārīgo acīm un atpūsties.

  1. Lapene dārza romantikas baudīšanai

Lapenēm un dārziem ir kopīga vēsture, par ko liecina daudzās vēsturiskās liecības. Atkarībā no Jūsu mērķa dārza lapeni var izveidot kā formālu skaistu āra telpu, no kuras vērot savu dārzu dažādās diennakts stundās vai gadalaikos.

Tam atšķirīgs koncepts piedāvā dārza lapeni apvienot ar vietu, kur glabāt dārzkopības instrumentus, novietot galdu stādu piķēšanai un pārstādīšanai. Romantisku noskaņu šai vietai piedos ažūrs metāla galds un krēsli, dažādi māla podi, veci skārda trauki, piekārtos podos iestādīti nokarenie augi. Neaizmirstiet par dekoratīvo apgaismojumu gar lapenes malām, lai krēslas stundā Jūsu skatam pavērtos maģisks un savā daudzveidībā brīnišķīgs dārzs!

Dārza lapene ir ne tikai arhitektoniska būve, tā būtiski uzlabo mūsu dzīves un atpūtas kvalitāti, ļaujot būt tuvāk dabai un izbaudīt šos īpašos mirkļus ar sev tuviem un īpašiem cilvēkiem.