fbpx

Koka dēļi ir pieprasīts apdares materiāls, kuru tradicionāli izmanto arī terašu izveidē. Līdzās alternatīvam materiālam – dēļiem no koksnes kompozīta, dabīgais koks mūs piesaista ar savu dabīgo izskatu, unikālo raksturu un mājīguma sajūtu, kuru izsenis sniedz vienīgi dabīgā koka dēļu klājums.

Tomēr šim iecienītam materiālam ir nepieciešama īpaša kopšana, jo ārpus telpām koks ir pakļauts laikapstākļu un apkārtējās vides – mitruma, UV starojuma, strauju temperatūras svārstību, kā arī koksnes sēnītes, iedarbībai. Turklāt katrai koka sugai ir atšķirīgas prasības un paņēmieni tā kopšanai.

Izvēloties kokmateriālu terases klājam, būtu jāņem vērā katrai koku sugai piemītošās specifiskās iezīmes un atšķirīgā noturība pret ārējās vides iedarbību. Koksnes īpašības arī nosaka, kurš no apdares veidiem – eļļošana vai krāsošana, nodrošinās dēļu klājumam labāku ilgspējību.

Salīdzināsim trīs koksnes veidus, ko tradicionāli izmanto terases klāja izveidē.

Priede

Priedei ir vismīkstākā koksne no trim. Priedes koksne parasti labi absorbē eļļu, nodrošinot, ka materiāls vienmērīgi iesūcas dēļa virsmā. Priedes dabīgo tekstūru un toni eļļošana padara spilgtāku un dziļāku.

Egle

Egle ir vidēji mīksts koks, kas ir piemērots abiem apdares veidiem. Ja vēlaties saglabāt egles koksnes dabisko izskatu, tad varat to eļļot, bet egļu dēļus vienlīdz labi var arī krāsot, nodošinot terasei papildu aizsardzību un estētisku pievilcību ar konkrētu krāsas toni.

Lapegle

Lapegle ir viscietākais koks no trim, kas arī vispiemērotākais krāsošanai, jo koksne sliktāk uzņems eļļu nekā priede vai pat egle. Krāsojot lapegles dēli, Jūs iegūsiet vienmērīgu pārklājumu un ilglaicīgu aizsardzību pret laika apstākļiem.

Tomēr visbiežāk izvēli starp eļļošanu un krāsošanu nosaka patika un personīgās vēlmes. Vienīgi, domājot par terases dēļu kopšanu nākotnē, jāatceras, ka terasi, kas bijusi eļļota, veicot speciālu apstrādi, var veiksmīgi pārkrāsot, taču iepriekš krāsotai terasei krāsojumu var vienīgi atjaunot.

Terases dēļu krāsošana. Kādi ir ieguvumi?  

Terases dēļu krāsošanai ir vairākas būtiskas priekšrocības:

  • Iespēja izvēlēties praktiski jebkuru krāsu toni, pielāgojot terases izskatu konkrētam stilam vai  dažādām individuālajām vēlmēm;
  • Speciālais krāsas sastāvs nodrošina labāku koksnes aizsardzību pret koksnes sēnīti un pelējumu;
  • Pasargā koku no UV starojuma iedarbības;
  • Ilglaicīgāka aizsardzība nekā eļļai ( krāsojums retāk jāatjauno);
  • Krāsojums vienmērīgi nosedz visu dēļa virsmu;
  • Krāsotu terasi ir vieglāk tīrīt.

Tāpat krāsotam dēļu klājam ir lielāka pretestība pret skrāpējumiem, ēdienu traipiem un citiem nejaušiem bojājumiem, kas ir būtiski, ja terasi intensīvi lieto.

Kādas krāsas izvēlēties terases krāsošanai?

Izvēlēties, ar ko krāsot terases dēļus ir vienkārši, ja ir skaidrs priekšstats, kādu rezultātu gribat sasniegt. Praksē viss var izrādīties sarežģītāk, it sevišķi, ja lēmums ir jāpieņem par jauna dēļu klājuma krāsošanu.

Vispirms tā ir izšķiršanās, vai krāsosiet ar krāsām uz šķīdinātāja bāzes vai ar krāsām, kuru sastāvā ir dabīgas sastāvdaļas?  Dabīgo krāsu sastāvā ir dabīgas izcelsmes sveķi, eļļas un pigmenti. Krāsas, kas ražotas uz šķīdinātāju bāzes, ir dabai un cilvēkiem daudz kaitīgākas, jo ir dažādu ķīmisko vielu “kokteilis”.

Dabīgās krāsas

Likumsakarīgi, ka dabīgās krāsas tiek ražotas pēc senām, praksē pārbaudītām sastāvu receptūrām. Atšķirībā no daudziem ķīmiskiem koksnes konservantiem, dabīgo krāsu sastāvdaļas ir ilgtspējīgas, jo ražotas no atjaunojamiem resursiem, kas nenodara ļaunumu videi un ir draudzīgas cilvēka veselībai.

Lineļļas – darvas krāsas

Koksnes vislielākais ienaidnieks ir mikroorganismi, kas stimulē trupes sēnītes un pelējuma attīstību. Koka darvas sastāvā ir viens no retajiem dabiskajiem fungicīdiem, kas šos mikroorganismus iznīcina.

Krāsu sastāvā ietilpst augsti spiesta lineļļa, koka darva un balzāmterpentīns. Par palīgu un saistvielu darvai tiek izmantota lineļļa, kuras molekulas ir piemērotas koka piesūcināšanai, bet balzāmterpentīns kalpo par dabīgu šķīdinātāju, kas paātrina krāsas žūšanas laiku. Lai panāktu plašāku toņu gammu, krāsas sastāvam var tikt pievienots arī dabīgas izcelsmes minerālpigments.

Koku, kas atrodas ārā nedrīkst apstrādāt ar tīru lineļļu. Lineļļa, kurai nav pievienoti citi komponenti, ne tikai neaizsargā koksni no mikroorganismiem, bet gluži, pretēji –  var kokam nodarīt vēl lielāku kaitējumu. Svaigā lineļļā var būt dažādi mikroorganismi, turklāt mitrumā veidojās pateicīga vide, kur attīstīties pelējumam un trupes sēnītei.

Zviedru krāsa

“Zviedru krāsa” ir termins, kas visbiežāk tiek izmantots, lai aprakstītu īpašu veidu krāsu, kas ir populāra ārtelpu koka virsmu apstrādē, īpaši Zviedrijā un citās Ziemeļvalstīs. Šī krāsa ir pazīstama ar savu dabīgo izskatu un spēju aizsargāt koku no dabas elementu bojājumiem.

Zviedru krāsā esošie savienojumi pasargā koksni no trūdēšanas un pelējuma, konservē tās virsmu. Tradicionālajā zviedru krāsas sastāvā ir dzelzs un varš. Šie metālu sāļi ir viena no galvenajām sastāvdaļām, kas palīdz aizsargāt koku no dažādiem bojājumiem un nodrošina ilgstošu izturību pret laika apstākļiem.

Dzelzs sulfāts palīdz aizsargāt koku no kaitēkļiem, kā arī sniedz koka virsmai papildu drošību pret mitrumu un pelējumu.

Vara acetāts un vara sulfāts tiek izmantoti kā pretmikrobu līdzekļi, kas palīdz novērst sēnīšu un pelējuma veidošanos uz koka virsmas.

Zviedru krāsa ir īpaši piemērota neēvelētam kokam un vertikālām plaknēm – žogiem un māju fasēdēm. Tomēr ar to iespējams krāsot arī terases dēļus, pirms krāsošanas, labākai saķerei ar virsmu, apstrādājot ar smilšpapīru.

Ar zviedru krāsu virsmu noklāj tikai vienu reizi, virsmai nav vajadzīga iepriekšēja sagatavošana, izņemot putekļu , vecās krāsas, pelējuma un citu netīrumu notīrīšana.

Krāsas uz šķīdinātāja bāzes

Terases krāsa var būt uz ūdens vai eļļas bāzes. Koka tekstūru daļēji vai pilnībā sedzošas.

Krāsas uz ūdens bāzes jeb ūdens dispersijas krāsas paliek uz virsmas un izveido aizsargājošu pārklājumu. Eļļas bāzes krāsas iesūcas koksnes dziļākos slāņos un aizsargā to arī no iekšpuses. Ūdens dispersijas krāsas parasti ir elastīgākas, vieglāk tīrāmas un prasa mazāk pūļu, noņemot veco krāsu.

Koka lazūras

Lazūras pārklājums koku aizsargā, un tajā pašā laikā lazūra pilnībā nenosedz koksnes struktūru. Izvēloties lazūras krāsu, ir svarīgi ņemt vērā vēlamo estētisko efektu un aizsardzības līmeni pret laika apstākļiem. Ja prioritāte ir saglabāt terases dēļu dabisko izskatu, tad šim mērķim vislabāk kalpos šķidrā un vidējas konsistences lazūras krāsa. Biezā lazūra savukārt nodrošinās visaugstāko aizsardzību pret mitrumu un UV starojumu, tostarp terases dēļiem, kas tiek pakļauti intensīvai ekspluatācijai un ekstrēmiem laika apstākļiem.

Nopērkamas ir lazūras uz šķīdinātāja un ūdens bāzes, kā arī attiecīgi gruntēšanas produkti.

Pirms terases krāsošanas ar lazūras krāsu, dēļus vispirms gruntē, lai pasargātu koku no koksnes sēnītēm. Grunts terases dēļiem ir ar profilaktisku iedarbību pret zilēšanu, un tā izcili iesūcas koksnes dziļākos slāņos, nodrošinot ilgstošu efektu.

Sedzošas krāsas

Krāsas jaunām un vecām koka virsmām, kas pilnībā nosedz koksnes struktūru. Krāsu sastāvā ir vielas, kas nodrošina noturību pret laika apstākļiem, krāsojums neizbalo saulē un ir netīrumus atgrūdošs. Visu krāsu sastāvā, kas paredzētas kokam, ir vielas aizsardzībai pret pelējuma sēnīti.