fbpx

Koka dēļu grīda ir ne tikai dabīgs, silts un elpojošs materiāls, bet arī ilgspējīgs interjera risinājums, kuru izvēlas daudzi pircēji. Vieni dod priekšroku ozola un oša  dēļu grīdas segumam to izturības dēļ, bet citi iegādājas priedes un egles grīdas dēļus to pievilcīgās cenas dēļ.

Koka dēļu grīdas interjerā izvēlas vairāku iemeslu dēļ:

  • Estētiskā pievilcība: koka grīda telpai piešķir dabisku un mājīgu izskatu;
  • Skaņas izolācija: koka grīdām ir augsta skaņas izolācijas spēja;
  • Saglabā komforta temperatūru: pateicoties koka labām siltumizolējošām īpašībām, koka dēļiem vienmēr būs patīkami pieskarties un pa tiem staigāt ar plikām pēdām;

Grīdas dēļi ir īpaši atlasīti un atbilst augtākajiem kvalitātes standartiem, rūpniecisku žāvēti, lai koksnes mitrums nepārsniegtu 12%. Grīdas dēļiem ir iefrēzētas speciālas rievas – spundes, kas nodrošina dēļu savstarpēju sasaisti.

Jaunā dēļu klājumā dēļi cieši piekļaujas viens otram.  Tomēr ar laiku, temperatūras un mitruma iedarbības rezultātā, starp dēļiem var veidoties spraugas. Telpā ar paaugstinātu gaisa mitrumu grīdas dēļi piebriedīs, bet izteikti sausā gaisā – sarausies. Vienā un tajā pašā telpā, regulāri mainoties mitruma un temperatūras režīmam, pēc laika pat labākā koka grīdā dēļi vairs nepieguls viens pie otra cieši un starp tiem izveidosies spraugas.

Vai spraugas starp grīdas dēļiem ir jāuzskata par būtisku grīdas defektu?

Atbilde nav viennozīmīga, jo koks ir dabīgs materiāls, ko ietekmē temperatūras un mituma svārstības. Atsevišķos gadījumos nelielas spraugas starp dēļiem nebūs traucēklis, tieši otrādi – grīdas dabīgais izskats un spraugas starp dēļiem piešķir telpai papildu raksturu un pievilcību.

Tomēr, ja spraugas ir pārāk lielas, kā rezultātā grīda neizskatās vizuāli pievilcīga un to ir grūti kopt, tad spraugas starp grīdas dēļiem jau ir problēma, kas jārisina.

Kādi ir piemērotākie risinājumi spraugu aizpildīšanai?

Izvēloties materiālu, ar ko aizpildīt spraugas, jāņem vērā dabīgā koka spēja sarauties un izplesties. Līdz ar to materiālam jābūt elastīgam, nederēs cieta špaktele, kas dēļiem, sausā gaisā saraujoties, saplaisās, toties, dēļiem mitrumā uzbriestot, špaktele no spraugām tiks izspiesta. Spraugas starp dēļiem var būt nelielas (līdz 5mm) un platas (virs 5mm). Atkarībā no to platuma jāizvēlas to aizpildīšanas veids.

  • Aizpildīšana ar šaurām dabīgā koka sloksnēm.

Šis paņēmiens prasa precizitāti un sagatavošanos. Galdniecībā pasūta šauras un plānas sloksnes no tādas pašas koksnes kā grīdas dēļi. Sloksnes abas puses apsmērē ar PVC līmi un ievieto spraugā. Ar koka āmuru,  vienmērīgi sitot, sloksnes iedziļina. Kad līme nožuvusi, virs grīdas līmeņa esošo sloksnes daļu rūpīgi nozāģē un noslīpē.

  • Koksnes putekļi un PVC līme

Vecs un pārbaudīts galdniecības paņēmiens. Koksnes putekļus, kas iegūti, noslīpējot grīdas dēļus, sajauc ar PVC līmi, līdz iegūst biezas špakteļmasas konsistenci. Ar špakteļlāpstiņu aizpilda dēļu spraugas. Pēc nožūšanas dēļus slīpē.

  • Elastīga špakteļmasa spraugu aizpildīšanai

Izmanto rūpnieciski ražotu elastīgu špakteļmasu kā, piemēram, AquaSeal PAK Stop platu dēļu spraugu izpildīšanai. Produkts īpaši piemērots vecu koka grīdu atjaunošanai. Pielietojot apkārtējai videi draudzīgu ūdens bāzes produktu, vērtīgā, vecā koka grīda var tikt saglabāta un atjaunota par saprātīgu cenu.

Lai atjaunotu grīdu, tai jābūt kārtīgi noslīpētai un tīrai. No spraugām jāiztīra netīrumi un vaska pārpalikumi, lai špaktele brīvi ieliptu spraugās. Ja nepieciešams, var veikt špakteles ielipšanas testu. Sajaukto špakteli ātri iestrādā ar nerūsējošā tērauda špakteļlāpstiņu, neatstājot pārpalikumus, uz pilnīgi noslīpētas grīdas (ar 60, 80, 100 graudu). Ļoti lielās spraugās, špaktele, tai žūstot, var sarauties. Tādā gadījumā nākošo špakteles kārtu uzklāj pēc iepriekšējās kārtas pilnīgas nožūšanas. Beigās dēļus slīpē.