fbpx

Pēc ziemas, iestājoties siltam laikam, mēs ne tikai sakopjam savu apkārtni, bet arī ar kritisku skatu novērtējam savā dārzā un pagalmā esošos dabīgā koka konstruktīvos elementus. Koka terases sakopšana un dēļu atjaunošana ir viens no būtiskākajiem darbiem, ko nevajadzētu atlikt.

Dabīgais koks ir pakļauts saules staru, nokrišņu un temperatūras ietekmei, tādēļ, lai tas izskatītos estētiski pievilcīgs un kalpotu nevis pāris gadus, bet gadu desmitus, tam jānodrošina regulāra atjaunošana.

Apskatīsim svarīgāko, kas būtu jāzin un jāievēro, atjaunojot koka terases dēļus.

Koka seguma novērtēšana

Ja koka terases segums Jums jau ir kalpojis vismaz gadu, tad pēc ziemas nāksies konstatēt, ka terases dēļi ir pabalējuši, mainījušas toni un vietām būs pārklāti ar netīrumiem, nezināmas izcelsmes pleķiem un zaļganiem nosēdumiem, kas varētu liecināt, ka mitrumā uz dēļiem sākušas attīstīties aļģes un sūnas.

Ja mitrā laikā uzkāpsiet uz tādas terases, tad var gadīties pat paslīdēt, jo dēļu virsma būs kļuvusi slidena. Tas viss norāda, ka jāķeras pie pirmā terases sakopšanas darba  – dēļu mazgāšanas.

Koka terases dēļu mazgāšana

Mazgāšanas mērķis ir atbrīvoties ne tikai no aplikuma un netīrumiem, kas pielipuši dēļu virsmai, bet arī no aļģēm, sūnām un ķērpjiem, kuru efektīvai izskaušanai ir vajadzīgi speciāli līdzekļi.

Jāņem vērā, ka dabīgam kokam nederēs līdzekļi kompozīta terases dēļu mazgāšanai.

  • Terases dēļu klāja vispārīga mazgāšana

Vispirms ar dārza šļūteni viegli samitriniet apstrādājamo koksni. Pēc tam tīrīšanas līdzekli atšķaidiet līdz norādītai koncentrācijai un izlejiet uz tīrīšanai paredzētā laukuma. Terases apmales samitriniet un līdzekli ieberzējiet ar birsti. Pēc apmēram 20 minūtēm būs redzams, vai līdzeklis iedarbojas pietiekami efektīgi. Pēc tam tā darbības rezultātā noārdītos netīrumus, kvēpus un traipus aizslauka ar birsti.

Beigās terasi noskalo ar šļūteni, lai aizskalotu visus netīrumus un terases tīrīšanas līdzekļa atliekas.

Svarīgi! Ja terase ir ļoti netīra, tad mazgāšana ir jāatkārto, papildus izmanto neilona birsti.

  • Aļģu, ķērpju un sūnu noņemšana

Pēc mazgāšanas vietām, kur attīstījušās aļģu dzīvotnes, būs saglabājušies zaļgani plankumi. Šo plankumu izņemšanai izmantojiet līdzekli, kura specifikācijā norādīts, ka tas ir paredzēts aļģu, sūnu un ķērpju iznīcināšanai. Dēļu virsmu saslapina un uzlej attiecīgo līdzekli. Pilnīgi iedarbībai būs nepieciešamas vairākas dienas, līdz līdzeklis būs iedarbojies un zaļais plankums izzudis.

Svarīgi! Speciālie aļģu, ķerpju un sūnu noņemšanas līdzekļi dziļi iesūcas koksnes struktūrā un novērš to atkārtotu augšanu.

Koka terases dēļu gruntēšana

Pirms dēļu klājuma eļļošanas vai krāsošanas svarīgi to apstrādāt ar gruntēšanas līdzekli. Bieži terašu īpašnieki gruntēšanu neveic, pieņemot, ka eļļa vai krāsa nodrošinās vajadzīgo aizsardzību.  Kāpēc tas ir nepieciešams? Speciālie gruntēšanas līdzekļi, tādi kā Pinotex “Base BPR” un “Wood Primer BPR” ir biocīdi koksnes impregnēšanas līdzekļi, kas aizsargā terases dēļus pret trupi un zilējumu, palīdz novērst koksnes kaitēkļu izplatīšanos. Līdzekļi ir bezkrāsaini, paredzēti koka virsmas piesūcināšanai pirms apdares pārklājuma uzklāšanas.

Gruntēšanas līdzeklis nodrošina eļļas vai krāsas labāku adhēziju (sasaistīšanos) ar koksni un beigu apdares ilglaicīgumu.

Koka terases neredzamo daļu impregnēšana

Vietās, kur ir augsts mitruma līmenis, gruntēšana ar biocīdu impregnēšanas gruntēšanas līdzekli aizsargā koksni ne tikai pret postošām sēnīšu slimībām (koksnes zilējumu un trupi), bet arī nodrošina ilgstošu koksnes aizsardzību pret mitrumu. Šīs gruntēšanas uzdevums ir ievadīt koksnē aktīvās vielas, kuras parasti nav citos virsmas apstrādes līdzekļos.

Koks pēc apstrādes ar Pinotex “Impra” iegūst zaļganu toni. Pēc impregnēšanas koku nav paredzēts krāsot vai eļļot. Šis apstāklis ir jāņem vērā, ja plānojat viena toņa terasi dabīgos koksnes toņos. Līdzekli izmanto slēptām koka konstrukcijām no jaunas vai vecas nebojātas koksnes, kam nav vajadzīga dekoratīvā apdare.

Svarīgi! Pinotex “Base BPR” un “Wood Primer BPR” ir paredzēts tikai virszemes koka daļām, kas neatrodas saskarē ar zemes virsmu vai mitru vidi.

Koka terases dēļu balināšana

Tiešo saules staru ietekmē koka šķiedra ar laiku tiek izdedzināta. Par laimi šis process notiek lēni un nesniedzas pārāk dziļi koksnē, tādēļ ir iespējams kokam atgriezt tā sākotnējo toni. Terases dēļus var balināt ar speciāliem koksni balinošiem līdzekļiem – piemēram, balinātāju STAFOR “White”. Līdzeklis arī attīra koksnes virsmu no pelējuma, zilējuma traipiem. Pēc apstrādes plankumi pazūd un atjaunojas koksnes dabīgā tekstūra un tonis.

Līdzekli izsmidzina ar pulverizatoru no 10 – 15 cm attāluma vai uzklāj ar otu un atstāj uz 30 minūtēm, pēc tam līdzekli noskalo ar ūdeni.

Svarīgi! Balināšanas gala rezultātu var redzēt tikai pēc 2 – 3 dienām.

Koka terases dēļu eļļošana

Terases dēļu atjaunošana noslēdzas ar dekoratīvo apdari – eļļošanu vai krāsošanu. Kad visi dēļi ir kārtīgi nomazgāti, izbalināti un nogruntēti, pienāk laiks savas pūles vainagot ar patīkamāko darba daļu un piešķirt terasei svaigu izskatu. Noslēguma apdarei ir estētiska nozīmē, kā arī tā nofiksē apstrādes procesā izmantoto līdzekļu iedarbības efektu. Nevelti ir viedoklis, ka 80 procenti no veiksmīgas terases atjaunošanas ir pirms eļļošanas paveiktais atjaunošanas darbs.

Apstrādājamai virsmai ir jābūt sausai. Piemērota temperatūra apstrādes darbiem ir no +15°C līdz +20°C, bet gaisa relatīvais mitrums — apmēram 50%.

Eļļošanas procesā koksne iegūst ūdeni atgrūdošas īpašības. Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām ir nepietiekama vai pārspīlēti dāsna apstrāde ar eļļu. Kā to noteikt? Piesātinājuma pakāpi var pārbaudīt, uzpilinot uz virsmas nedaudz ūdens.

  • Ja veidojas apaļi ūdens pilieni, tad tas liecina, ka koksne ir piesātināta ar eļļu;
  • Ja ūdens izplūst pa virsmu un to samitrina, tad tas nozīmē, ka koksni vēl nepieciešams piesūcināt.

Eļļu uzklāj vismaz divās kārtās. Pirms nākamās kārtas uzklāšanas virsmai jāļauj nožūt.

Pēc eļļas uzklāšanas jānogaida 20 – 30 minūtes, lai novērtētu, vai eļļa ir iesūkusies vienmērīgi. Laukumi, kuri izskatīsies matēti, būs vēl jāeļļo, savukārt spīdīgas virsmas jau būs pietiekami piesūcinātas ar eļļu. Pabeidzot eļļošanu, liekā eļļa ir jānoslauka ar kokvilnas lupatu.

Svarīgi! Eļļošanu veic koksnes škiedras virzienā un uzreiz eļļo vienu dēli visā garumā, lai nerastos vizuāli pamanāmas salaiduma vietas, kur pārklājas agrāk un vēlāk eļļotas virsmas, neaizmirstot apstrādāt arī dēļu galus.

Terases atkārtota eļļošana būtu jāveic katru pavasari. Nav ieteicams eļļot virsmu vējainā vai saulainā laikā, tāpat nav lietderīgi veikt atjaunošanas darbus, ja ir pārāk liels gaisa mitrums vai dēļi pēc ziemas vēl nav pilnībā nožuvuši.

Jāatceras, ka gadījumā, ja svaigi eļļota virsma tiks pakļauta lietus iedarbībai, vēlāk uz tās būs redzamas ūdens notecējumu pēdas. Šādu darbu izpildes laikā minimālajai gaisa temperatūrai jābūt +8 grādiem, tomēr jāņem vērā, ka šo rūpīgo darbu labāk veikt mērenā āra temperatūrā, kad visiem materiāliem var nodrošināt optimālu žūšanas temperatūru. Vispiemērotākā temperatūra apstrādes darbiem ir no +15°C līdz +20°C, bet gaisa relatīvais mitrums — apmēram 50%.